مبلمان ریلکسی
مبلمان ریلکسی

مبلمان مدرن


ایده هایی برای چیدمان وسایل اتاق کودک

 

 

 

ایده هایی برای چیدمان وسایل اتاق کودک

 

 

 

 

زماني كه قصد خريد وسايل براي چيدمان اتاق كودك خود را داريد همواره در ذهن داشته باشيد كه در بازار وسايلي وجود دارد كه تنها مخصوص كودكان و براي استفاده آن‌ها در سن كودكي طراحي و ساخته شده‌اندو اين موضوع در خصوص تمام وسايل براي اتاق كودك صدق مي‌كند اما برخي از والدين تمايل دارند وسيله و لوازمي را براي اتاق كودك خود خريداري كنند كه به نوعي پابه‌ پاي فرزندشان رشد كند يا به عبارت ديگر وسيله‌اي را خريداري كنند كه با رشد كودك نحوه و مورد استفاده آن نيز عوض شود و تغيير كند و يا اينكه وسايلي را ترجيح مي‌دهند كه از دوران كودكي تا نوجواني فرزندشان را پاسخ گو باشد و نيازي به تعويض نداشته باشد. 
اين كار نادرست نيست و جنبه اقتصادي دارد اما مهم اين است كه علاوه بر جنبه اقتصادي نكات و مواردي را كه لازم است يك وسيله كه در اتاق کودك قرار گیرد  ويژگي‌ها و شرايط ايده‌آل آن‌ها نيز بايد مدنظر قرار داد.
در اين مطلب قصد داريم نكات و اطلاعات لازم را كه بايد در خصوص وسايل اتاق كودك بدانيد برايتان مطرح كنيم و در مطالب آتي كمي جزئي‌تر در خصوص گروه‌بندي‌هاي سني و انواع مناسب وسايل اتاق كودك بحث خواهيم كرد.
مواردي كه در اين مطلب به آن‌ها پرداخته‌ايم عبارتند از: وسايل مربوط به خواب و استراحت كودك، قفسه‌بندي و نوع قرارگيري آن‌ها.

وسايل خواب در اتاق كودك
نوزادان براي خواب نياز به يك تخت كاملا امن دارند كه سايز و بزرگي آن تنها بايد به اندازه‌اي باشد كه نوزاد به راحتي در آن جاي گيرد و از آنجايي كه يك نوزاد در هنگام خواب جنبش و حركت چنداني ندارد نيازي نيست كه سايز تخت او از اين حد بيشتر باشد پس از گذشت چندماه كه نوزاد كمي توان حركت پيدا كند و بتواند بغلتد لازم است تخت او كمي بزرگ‌تر شود اما همراه داراي حفاظ و ايمن باشد.
با شروع سن 2 سالگي كودك آمادگي اين را دارد كه برتخت خواب معمولي بدون حفاظ يا با حفاظ نيمه بخوابد. البته اين توانايي ممكن است در برخي از كودكان كمي ديرتر ايجاد شود و اين كاملا نرمال و طبيعي است. شما به راحتي مي‌توانيد با كمي دقت در وضعيت جسماني و خواب فرزند خود پس از سن 2 سالگي دريابيد كه زمان اين كار فرا رسيده يا خير.
يكي از علایم و مشخصه‌هايي كه با مشاهده و دريافت آن والدين مي‌توانند براي فرزند خود تخت نوجوان خريداري كنند اين است كه كودك بتواند خودش براحتي از تخت خواب پايين بيايد و بالا برود.
هيئت ايمني وسايل اتاق كودك در اين خصوص توصيه و پيشنهادي را ارائه كرده‌اند و آن اين است كه زماني كه قد كودك به 88 سانتي‌متر برسد والدين مجاز هستند براي او تخت نوجوان خريداري نمايند. زماني كه اقدام به خريد تخت براي فرزند خود مي‌كنيد در خصوص انتخاب تخت و تشك آن بسيار دقت كنيد زيرا نوع اين دو وسيله مي‌تواند ميزان آرامش و ايمني فرزند شما را هنگام خواب تعيين كنند.

تخت‌ خواب‌ها و تشك‌ها:
علاوه بر تغذيه مناسب و ورزش و تحركف خواب سالم و راحت در شب نيز براي سالم و شاداب بودن فرزند شما لازم و ضروري است.
زماني كه كودكي در خواب است بسياري از اتفاقات مهم در بدن و ذهن او رخ مي‌دهد براي مثال توليد سلول‌هاي جديد، رشد جسمي، انرژي‌رساني به ماهيچه‌ها و ارگان‌هاي مهم بدن، سازمان يافتن آموخته‌ها در روز گذشته و ارتقاي ظرفيت ذهن و يادگيري براي آموختن در روز بعد و بسياري ديگر از اتفاقات مهم ديگر از اين‌رو خواب نقش و اهميت بسيار مهم و پررنگي براي سلامت روحي و جسمي كودك دارد. اگر كودكي خواب راحت و آرام نداشته باشد در طول روز خسته و كسل است و آمادگي و توانايي لازم را براي بازي و يادگيري نخواهد داشت. يكي از مهم‌ترين راه‌ها براي اينكه مطمئن شويد كه فرزند خواب راحتي دارد يا خير توجه به تخت خواب و تشك آن است.
فراموش نكنيد كه هميشه قيمت نشان‌دهنده و تعيين‌كننده كيفيت نيست و نمي‌توان گفت جنسي كه گران است حتما با كيفيت است و جنسي كه ارزان است حتما بي‌كيفيت. همانطور كه گفتيم كيفيت تشك تخت از اهميت زيادي برخوردار است. در اين بخش نكاتي را برايتان مطرح مي‌كنيم كه با كمك آن‌ها بتوانيد تشكي با كيفيت مطلوب و ايده‌آل را شناخته خريداري نمائيد.

ويژگي‌هاي يك تشك با كيفيت و مناسب:
1) بنا برگفته‌ هيئت خواب راحت، يك تشك خوب بايد ستون فقرات و گودي كمر طبيعي آن را حمايت كند و  به عبارت ديگر بيش از حد سفت و خشك يا نرم نباشد. توصيه مي‌كنيم هنگام خريد تشك براي تخت فرزند خود، خود او را نيز به همراه ببريد و فرزند خود را روي تشك مورد نظر به صورت طاق باز بخوانيد و يك بالش نيز زير سر او قرار دهيد، سپس دست خود را به داخل گودي كمر او فنر دهيد، اگر دست شما به راحتي وارد فاصله بين گوي كمر كودك و تشك شد يعني تشك سفت و خشك است و اگر به سختي اين كار را كرديد يعني تشك بيش از حد نرم است.
2) به جنس پوشش تشك و هم چنين موادي كه با آن تشك پرشده نيز توجه كنيد. جنس رويه و پوشش تشك مي‌تواند تعيين‌كننده ميزان راحتي و احساس لطافت تشك باشد و هم‌چنين الياف و موادي كه با آن‌ها تشك پرشده است نيز در ميزان راحتي خواب تاثير زيداي دارد. بهترين و البته گران‌ترين نوع تشك تشكي است كه داراي پوشش‌هاي فيبردار باشد و هم‌چنين بهترين تشك‌هايي كه انتخاب آن‌ها را توصيه مي‌كنيم انواعي است كه با فوم، پنبه يا پشم با كيفيت و چگالي (تراكم) بالا پر شده باشد. 
3) مطمئن شويد كه تشك مورد نظر شما دست اول و در بسته‌بندي كارخانه‌اي است و از خريد تشك دست دوم و تعمير شده جدا خودداري كنيد.
4) تشكي را خريداري كنيد كه داراي استانداردهاي توليد و هم‌چنين ضمانت پس از فروش باشد. اين ضمانت نامه لازم نيست سال‌هاي زيادي را تحت پوشش دهند زيرا طبق استانداردهاي جهاني هر تشك بايد حداكثر پس از 7 سال تعويض شود بنابراين به دنبال تشكي استاندارد با ضمانت نامه معتبر و زمان مناسب باشيد.
اخيرا برخي از والدين ترجيح مي‌دهند تخت خواب كودك دو نفره براي اتاق فرزند خود خريداري كنند حتي اگر داراي يك فرزند باشند ویا نباشد كودك با خواهر يا برادرش هم اتاق شود.
اين كار با مرور زمان دو جنبه مفيد دارد يكي اينكه كودك مي‌تواند از نيمه ديگر تخت به عنوان تخت مهمان استفاده كند و اگر دوست او قصد داشت شبي را در اتاق او بگذارند جا براي خواب كودك مهمان نيز وجود دارد و ديگر اينه فرزند شما فضايي بيشتر براي لم دادن، دراز كشيدن و تماشاي تلويزيون يا نشستن و بازي كردن دار. هم‌چنين چنين تخت‌هايي داراي فضاي بيشتري در قسمت زيرين خود هستند كه مي‌توانيد وسايل زيادي را در آنجا قرار دهيد.
زماني كه دو فرزند شما با يكديگر هم اتاق هستند توصيه مي‌كنيم در صورت وجود فضاي كافي از دو تخت خواب جدا براي هر يك استفاده كنيد و اگر با مشكل محدوديت فضا مواجه هستند به شما تخت‌هاي دو طبقه را توصيه مي‌كنيم هم‌چنين در چنين شرايطي استفاده از تخت‌هايي كه داراي يك تخت مخفي ديگر در قسمت تحتاني هستند نيز يكي ديگر از راه‌حل‌هاست. در اين صورت مي‌توانيد براي استفاده از تخت دوم آن را به صورت كشويي از زير تخت اصلي بيرون بكشيد كه امروزه انواع مختلف اين نوع تخت‌ها در بازار موجود هستند.
تخت‌هاي كودك و نوجوان در انواع و اشكال مختلف و متنوع توليد مي‌شود و در بازار موجود است. هنگام انتخاب و خريد تخت‌خواب براي اتاق فرزند خود به فرم و ساختار اصلي تخت توجه كنيد و دقت كنيد كه تخت خوابي كه انتخاب مي‌كنيد داراي ساختار و اسكلني محكم باشد و هيچ‌گونه قسمت و لبه تيز و آسيب‌رساني نداشته باشد. بين تشك و بالا و پايين تخت هيچ‌ فاصله‌اي نبايد وجود داشته باشد اما تشك از طرفين بايد با فرم تخت تنها در حدي كه بتوان ملحفه تشك را تنظيم كرد بايد فاصله باشد. اگر فرزند شما هنوز خيلي كوچك است اما قصد داريد تختي بزرگ‌تر خريداري كنيد كه تا نوجواني از آن استفاده كنيد حتما تختي را انتخاب كنيد كه داراي محافظ‌هاي جانبي متحرك باشد كه در مواقع لزوم بتوانيد آن‌ها را نصب و يا از تخت جدا كنيد.
اگر از تخت خواب هاي دو طبقه براي اتاق فرزندان خود استفاده مي‌كنيد بايد بدانيد كه هيچ صداي ترق و طروقي هنگام استفاده كودكان از تخت نبايد به گوش برسد و ساختار تخت بايد استوار و محكم باشد. زود به زود آن را تست كنيد و در صورت شنيدن صداهاي مشكوك به دنبال آن بگرديد و پيچ و مهره‌هارا سفت نمائيد.
اطمينان حاصل كنيد كه نردبان كاملا ايمن و مستحكم به تخت بالايي متصل است و زاويه آن طوري است كه كودك به راحتي مي‌تواند از آن بالا رود.
دقت كنيد كه فاصله تخت بالايي تا سقف بايد قدري باش كه كودك بتواند به راحتي و بدون اينكه سرش به سقف بخورد روي تخت بنشيند هم‌چنين فاصله تخت زيرين تا كف تخت بالايي نيز بايد به قري باشد كه كودك بتواند روي آن به راحتي نشسته و سرش به تخت بالايي برخورد نكند.
برخي از تخت‌ها داراي فضاي ذخيره‌سازي از قبيل قفسه يا كشوهايي در قسمت بالا يا قسمت تحتاني خود هستند. كشوهايي كه در بخش تحتاني تخت خواب‌ها وجود دارد اغلب داراي عمق و پهناي زيادي هستند كه مي‌تواند حجم زيادي از وسايل و لوازمي از قبيل ملحفه‌ها و روبالشي‌هاي يك را در آن‌ها قرار داد و از اين رو چنين تخت‌هايي بسيار مفيد و كاربردي هستند اما نكته‌اي كه در اين خصوص قابل توجه است اسن است كه كشوهاي تعبيه شده در تخت‌ها زماني كه بيرون كشيده مي‌شوند فضايي از زمين را اشغال مي‌كنند كه اگر به اين جنبه آن‌ها توجه نشود مي‌تواند مشكل‌ساز باشند بنابراين هنگام خريد يك متر به همراه خود داشته باشيد تا وقتي كشوي تخت را بيرون مي‌كشي فضايي را كه اشغال مي‌كنند اندازه بگيري و در صورت نبود مشكلي در فضاي مور نظر تخت را خريداري كني.

تاج تخت و قسمت انتهايي تخت:
يك تاج زيبا به همراه و يا بدون قسمت انتهايي هماهنگ با آن  مي‌تواند آن تخت را داراي سبك و جلوه كند و از آنجايي كه در هر اتاق خوابي حتي اتاق كودك تخت خواب به عنوان اصلی ترین و مهم‌ترين وسيله است،توصيه مي‌كنيم تختي را براي فرزند خود برگزينيد كه داراي تاجي شكيل و زيبا باشد مدل و سبك اين تاج بهتر است با سبك و رنگ اتاق كودك شما هماهنگي داشته باشد اما اگر هم داراي تضاد چشم‌نوازي باشند اشكالي ندارد.
براي زيباتر و باشكوه‌تر كردن جلوه تخت خواب فرزند خود مي‌توانيد اقدامات ديگري نيز انجام دهيد و اين كاملا بستگي به ذوق و سليقه شما دارد براي مثال مي‌توانيد از پرده‌هاي زيبا و شكيل در چهارطرف تخت از سقف بياويزید يا از روتختي‌ها و كوسن‌هاي زيبا استفاده كنيد البته يك تخت ساده و ظريف نيز زيبايي خاص خود را دارد. در اين خصوص همه چيز بستگي به خواسته و سليقه شما و فرزندتان دارد.

نكته 
تشك تخت: زماني كه قصد تعمير و نوسازي تخت خواب فرزند خود را داريد حتما تشك قديمي آن را تعويض كنيد و يك تشك جديد و نو براي تخت خريداري نماييد اين كار مي‌تواند در راحتي خواب و سلامت ستون فقرات فرزند شما تاثير زيادي داشته باشد.طبقات و قفسه‌بندي در اتاق كودك
قفسه‌بندي و طبقات در اتاق كودك كه بتوان در آن‌ها وسايل و اشياء لازم در اتاق كودك را قرار داد ، سه نوعهستند: نوع اول آن دسته قفسه‌بندي و طبقاتي هستند كه در وسايل گوناگون از قبيل تخت خواب يا ميز تحرير تعبيه شده‌اند، دسته‌دوم: انواعي هستند كه به ديوار به طرق مختلف نصب مي شوند و دسته سوم انواعي هستند كه به صورت آزاد روي زمين قرار مي‌گيرند كه به آن‌ها دكور يا بوفه نيز گفته مي‌شود.
قبل از اينكه فكر خود را مشغول انتخاب هر يك از اين قفسه‌ها و طبقات كنيد ابتدا بايد فضاي اتاق كودك خود را ارزيابي كنيد و شرايط آن را بسنجيد و ببينيد كدام يك از اين انواع قفسه‌بندي با شرايط موجود در اتاق فرزند شما سازگارتر است هم‌چنين مقايسه كنيد و دريابيد كدام يك از اين موارد و انواع مختلف براي شما مقرون به صرفه‌تر است و وسايل اتاق دختر يا پسر شما كداميك از اين سه نوع را مي‌طلبد. هم‌چنين مدت زماني كه قصد داريد در دكوراسيون اتاق فرزند خود تغييري ايجاد نكنيد نيز در انتخاب انواع قفسه‌بندي و طبقه اتاق نقش مهمي دارد.
تعيين كنيد كه آيا قصد داريد با كمي بزرگ‌تر شدن فرزند خود دكوراسيون آن تغيير دهيد يا تمايل داريد. اتاق را طوري دكوراسيون و طراحي كنيد كه تا دوران نوجواني پاسخگوي نيازها و توقعات فرزند شما باشد. 
چنانچه قسمتي از ديوار اتاق كودك شما داراي فرورفتگي يا قناسي است بهترين فرصت است كه از چنين فضايي براي نصب طبقات و قفسه‌ها استفاده كنيد و براي اين كار مي‌توانيد از فرد متخصصي بخواهيد اندازه فضا را بگيرد و براي ان فضا قفسه‌ها و طبقات به شكلي كه شما تمايل داريد بسازيد. با اين مي‌توانيد هم اين نقص را در اتاق بپوشانيد و هم از اين نقص به بهترين شكل استفاده كنيد. استفاده از دراورها و بوفه‌هاي اسپرت و فانتزي از ديگر راه‌ها براي ايجاد فضاي ذخيزه‌سازي در اتاق كودك است. در كشوهاي دراور مي‌توانيد لباس‌ها، ملحفه‌ها و اسباب‌بازي‌ها، دستمال‌كاغذي، جامدادي و وسايل ديگر استفاده كنيد. در طبقات بوفه مي‌توانيد اسباب‌بازي‌ها و اشياء دكوري متناسب با دكوراسيون اتاق كودك را قرار دهيد. بهترين نوع بوفه براي اتاق كودك بوفه‌اي است كه علاوه بر طبقاتي در قسمت تحتاني داراي سطحي به عنوان ميز تحرير نيز باشد. كه انواع مختلف و متنوع اين نوع بوفه در بازار امروزه وجود دارد.
ميز كنار تختي از ديگر وسايل مفيد در اتاق كودك مي‌تواند باشد كه هم مي‌توان از كشوهاي آن براي قرار دادن وسايل ضروري كودك استفاده كرد و هم مي‌توان از سطح آن براي قراردادن آباژور و قاب عكسي از مامان و بابا استفاده نمود.
مواردي كه گفته شد داراي انواع و اشكال متنوع و مختلفي هستند و نوع مناسب و كاربردي هر يك بستگي به سايز اتاق، شكل اتاق و ويژگي هاي فضاي اتاق كودك و هم چنين توقعي كه شما و فرزندتان از اتاق او داريد ،دارد.

 

 

 

  •  

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

سه شنبه 29 فروردين 1390برچسب:,

|
 


به کارخانه تولید مبل لیزی بوی خوش آمدید.برای تماس با ما بر روی عکس فوق کلیک نمایید.با تشکر
vahid852003@yahoo.com

 

وحید یوسفی

 


تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان مبل برقی- راک وگردان-ماساژور -یخچالدار و آدرس lazyboy.LXB.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.

جدیدترین مدل مبلمان سال 91
جدید ترین مبلمان
مبل طبی

 

 

فروش ویژه با 10 درصد تخفیف مبل راک و گردان و ماساژور
روش صحیح تمیز کردن مبلمان چرمی
ایده هایی برای چیدمان وسایل اتاق کودک
همه چیز درباره مبلمان
جدید ترین مدل ریلکسی برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021تماس حاصل فرمایید
مدل فرست کلاس برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021تماس حاصل فرمایید
مدل کلاسیک برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021تماس حاصل فرمایید
مدل اورجینال برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021تماس حاصل فرمایید
مدل سمفونی برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021تماس حاصل فرمایید
مدل ال اورجینال برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021تماس حاصل فرمایید
مدل ال ریلکسی سمفونی برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021تماس حاصل فرمایید
مدل ال والنتینا برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021 تماس حاصل فرمایید
مدل والنتینا برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021 تماس حاصل فرمایید
ابعاد مبلمان برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021 تماس حاصل فرمایید
مبل ریلکسی برای اطلاعات بیشتر با 77227089-021 تماس حاصل فرمایید
به سایت رسمی لیزی بوی خوش امدید.

 

 

RSS 2.0

ورود اعضا:


Weblog Themes By Blog Skin


آپلود عکس

خرید اینترنتی

فال حافظ

قالب وبلاگ